Arama Motoru Geliyoo’nun Altyapısı ve Teknoloji

Arama Motoru Geliyoo’nun Altyapısı ve Teknoloji

Arama Motoru Geliyoo’nun Teknolojik Değişimi ve Altyapısı Hakkında

Arama Motoru sektörünün lideri herkesin bildiği gibi Google, ancak bu hemen her ülkede yavaş yavaş değişmeye başladı. Türkiye’de Rus Arama Motoru Yandex kendine bir yer bulmaya çalışsa da bir çok anlaşma ve ilerleme kaydetse de ne yazık ki Türkiye’ye ait bir arama motoru değil.

Bu gerçek değişmeyecektir, Rus kaynaklı bir habere göre Rusya’nın da stratejik olarak Yandex bilgilerinden destek aldığını biliyoruz. Google sadece bir arama motoru değil, Dünya’da stratejik önemi olan bir şirket. Saniye’de 500 Dolar gibi bir para kazanan şirketten bahsediyoruz. Bu şirketin Dünya üzerinde kaç ülkeden Amerika’ya para aktardığını tahmin edebiliyor musunuz? Ne kadar sunucusu, ne kadar personeli olursa olsun bu şirket sayesinde Amerika ve diğer ülkeler kayda değer paralar elde ediyor.

 

Google Borsa’da ve diğer etkin alanlarda da geliştirmeler sergiliyor. Robot teknolojileri, insansız araçlar, uydu sistemleri ve öğrenebilen cihazlar üzerinde. Giyilebilir sağlık ürünleri de cabası, teknolojik lens geliştirmesi sayesinde bir çok şifre sistemi değiştirildi.

Türkiye’de ise teknoloji gelişime muhtaç, süper teknolojik gelişmeler olduğunu iddia ederek, bu teknolojileri geliştirebildiği düşüncesi ile kendini avutuyor. Ülkemizde elbette bir çok alanda gelişim gösteren genç beyinler var, bu beyinler kullanılıyor. Ancak sadece kullanılmakla kalıyor, gençlerin ideolojik olarak başarı elde etmesine izin verilmiyor. Elde edeceği başarıları kontrol etmek için ego ve hırs devreye giriyor. Ben başardım deme arzusu ülkemizde ilerlemenin önüne geçiyor. Kendi haline bırakılan beyinler yok, sürekli yönlendiriliyor ve bir kısıtlama içerisinde.

Peki Geliyoo Arama Motoru Bunun Neresinde?

Geliyoo arama motoru için bu güne dek herhangi bir devlet desteği alınmadı, Geliyoo’yu sadece iki beyin yönetiyor Hakan Atabaş ve Fatih Arslan, ideolojileri ise Türkiye’nin bu arama motoruna sahip olması sadece. Günü geldiğinde bu teknolojik gelişme ile elde edilecek olan verinin doğru şekilde kullanılmasını sağlanabileceğine olan inançları. Varlarını yoklarını bu işe harcayarak hayatlarında inandığı değerler için çalışan genç beyinlerden sadece ikisi Hakan Atabaş ve Fatih Arslan.

Arama Motoru Geliyoo
Hakan Atabaş ve Fatih Arslan

Arama Motoru Geliyoo‘da son zamanlarda ciddi değişimler yaşandı, bu değişimlerin en başında altyapı değişikliği yer alıyor. Daha önce Mysql ve Php ile çalışan sistemlerini artık Java, C++ yazılım dilleri ile Hadoop, ELasticSearch, Casandra gibi bigdata ile yönetilen altyapıya geçirmeyi başardılar. Bununla da sınırlı değil, aranacak olan veriyi analiz ederek kullanıcıya en uygun haliyle sunmak için akıllı bir teknoloji geliştirdiler.

Akıllı teknoloji derken gerçekten akıllı, öğrenebilen, tepkileri algılayabilen bir arama sistemi kurdular. Aradığınız içerik ve kullandığınız kelime yoğunluklarına göre size zaman zaman önerilerde bulunarak bunlar sizin için daha uygun olabilir. Düşüncesi ile bir “Similar Search” benzer arama sonuçları şeklinde sonuçlar çıkarmaya hazırlanıyor.

Diyelim “Canlı Tv” şeklinde bir arama yaptınız daha önce bir çok kişinin aramış ve tıklamış olduğu siteleri analiz ediyor, size en iyi sonuçları kesintisiz şekilde sunabilecek benzer sonuçları arama esnasında gösteriyor. Sadece bu da değil işte asıl can alıcı bölüm geliyor. “Aradığınız her kelime için bir tarihçe oluşturuyor, hangi zaman aralıklarında neye ihtiyacınız olduğunu ve bir yıllık arama kriterinizi bir harita ile bütünleştiriyor. Size özel bir site haritası oluşturuyor, bu harita 1 yıllık geçmiş verilere ulaşmanızı sağlıyor. Bu veri sadece 3 aşamalı bir şifre girişiyle mümkün olan kullanıcı paneli içerisinde yer alıyor. Bu erişim için kayıt yapmış olmanız ve giriş yapmış olmanız gerekiyor. Sesli konut özelliği ile eskiden aramış olduğunuz sitelere isimler verebiliyorsunuz, ya da sayılar. Bu sayılar sayesinde sadece bilgisayarınızın mikrofonu açık konumda ise komut ile site içerisinde belirlediğiniz sayı ve yazılarla gezinebilme imkanı sunuyor.

Bu teknoloji henüz hiç bir arama motorunda yok, sesli komut özelliği sonuç sayfasında etki edemiyor sadece aramanız konusunda size kolaylık sağlıyor ancak Geliyoo da değişik bir akıl teknolojisi kullanıldığı gerçek. Ses dosyalarını saklayacağını ve bu ses dosyalarını konuşan, iletişim kuran ve size sesli olarak da cevap verebilen bir sistem geliştireceklerini saklamıyorlar.

Siri’nin ses sunucularını kullanacak olan Geliyoo bu teknolojiyi birleştirme konusunda Google da bulunan mikrofon sistemi ile aynı özellikleri kullanmayı hedefliyor. Bilgisayarınızın browser bölümünde mikrofona izin vermiş olmanız gerekecek. Yakın zamanda devreye girecek olan sesli komut sistemleri ve yazılımları halihazırda günümüzde kullanılmakta.

Bu arada Tasarım konusunda Google’a oldukça fazla benzeyen bir tasarım kullanılmış olması da eleştiri konusu haline gelecektir. Ancak bunun için çok geçerli ve anlamlı bir açıklamaları bulunuyor. Bir arama motoru “Search Bar” ve Linklerden oluşur. Neye benzetmeye çalışırsanız çalışın her arama motorunun sistemi, yapısı ve aslında gereksinimleri farklıdır. Bu nedenle tasarımın neye benzediğinden daha önemli olan bilginin kimin elinde olduğudur.

Gelecek projeleri arasında neler yer alıyor?

Öncelikle Türkiye’de bulunan teknoloji düşmanlarının kendine çeki düzen vermesi gerekiyor, gerçekten Sayın Teknoloji Bakanı Faruk Özlü‘nün bu konuya acil el atması gerekiyor. Bilinçsiz şekilde her şeyi tekelinde tutmaya çalışan yapılar teknoloji sektörünü ele geçirmiş durumda. Buna önce çözüm bulunmalı, gerçek geliştiricilere Ar-Ge çalışmalarına ve teknoloji firmalarına imkanlar sağlanmalı. Prosedürleri ortadan kaldıran adımlar atılmalı. Herkes için bunun yapılması elbetteki çok ciddi sorunlar çıkarabilir, ancak özel projelere destek olunması için de çeşitli yasalar çıkarılabilir. Avrupa’da belediyeler bile kendileri yasa çıkarabiliyor, bulundukları bölgenin başbakanları çıkardıkları yasaları onaylayarak bölgeler arasındaki farklılıkları kabul edebiliyorlar. Eyalet sistemi şeklinde işliyor. Ancak bilinen o ki Türkiye‘de bu gelişmelerin önümüzdeki 50 yıl içerisinde yapılması imkansız.

Çünkü geliştirici bu işi para için yapıyor, ülke geleceği, vatan, bayrak, uğruna ölünecek şeyler geliştiricinin umurunda değil. Tüm bürokrasi bu gözle bakıyor geliştiriciye, elbette geliştirici para kazanmak ister. Ancak bir mucit inandığı şeyler için savaşır, bu her şey olabilir. Sadece neye inandığını bilmeniz yeterli. Eğer inancını paylaşmıyorsanız, o zaman savaşmasına izin vermeyebilirsiniz. Ancak Teknoloji farklı bir tek el içerisinde. Değil mi? Büyük firmalardan alınan büyük paralar. Geliştirilmesi istenilmeyen sistemler var.

Bazen bazı şeyler asla keşfedilmemesi gerekir diye bir yalanı beynimize kazıyan sevgili Amerika’ya teşekkür ederiz. Bunu bizim bürokrasi tabakasına iyi aşılamışlar. Bir gün geldiğinde teknoloji sizi boğmaya başladığında o gün yardım isteyeceğiniz insanlar size yardım etmeyecektir. Çünkü onların yardım çığlıklarını siz zamanında duymamayı tercih ettiniz. O gün gelmeden birileri bir adım atsa iyi olur.

geliyooai

Geliyoo

No Comments Yet.

Sizde Fikrinizi Paylaşın