Milli Arama Motoru

Geliyoo Özet

Geliyoo ile Tanışın

Geliyoo, internette bireysel, kurumsal ve kamunun bilgi güvenliğini sağlayan, Türkiye’ye prestij kazandıracak, Türkçe dil yapısına uyumlu.. Türkçe anlayan akıllı robot  teknolojileri projesidir.

Yani, Kullanıcıyı izlemeyen ve izlenmesine engel olan, Türkiye’yi kendi arama motoruna sahip 6. Ülke konumuna yükselten, Türkçe aramalara daha net cevap veren bir arama motoruna sahip olurken, sesli Türkçe komutlar ile hayatı kolaylaştıracak bir teknoloji geliştiriyoruz.

www.geliyoo.com yeni anasayfanız!

geliyoo-arama-motoru-anasayfa

Geliyoo Arama Motoru

Neden Geliyoo?

Bir çok ülke Google’ın dünya genelindeki üstünlüğünü ortadan kaldıran çalışmalar ortaya koydu. Şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex, Çin’nin Baidu adındaki arama motoru buna örnek verilebilir. Dünyada bu başarıyı sağlamış kendi arama motoruna sahip sadece 5 ülke bulunmaktadır. Güvenlik, gizlilik ve filtrelenmeyen internet için; Türkiye’nin de yerli bir arama motoruna sahip olması gerekiyor! Ülkemizde de Geliyoo’nun gereken desteği ve güveni kazanacağına inanarak, arama motoru Geliyoo’yu kurduk.

Kuruluş Öyküsü

Geliyoo, garajda bulunmasa da altı senelik bir çalışma sonrasında ODTÜ mezunu Bilgisayar Mühendisi Hakan Atabaş ve Texas Tech Üniversitesi mezunu Makina Mühendisi Fatih Arslan tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Projenin uzun zamandır alt yapısı hazırlandı fakat isim çalışmalarından sonra “Geliyoo” üzerinde karar kılınması ile www.geliyoo.com olarak online hizmete açıldı.

Geliyoo Ekibi

Geliyoo Ekibi: Hakan ATABAŞ, Fatih ARSLAN, Faruk ARSLAN, Yasin ARSLAN

Farklı Bir Arama Motoru

Türkiye’ye özel, Türkçe içerikleri ön plana çıkaran bir arama motoru ülke sermayesine katkıda bulunacak, kullanıcılarının bilgi güvenliğini sağlayacak ve akıllı Robot Teknolojilerinde geliştirmeler sağlayacak.

Geliyoo Spider

GeliyooBot/1.0 arama örümcekleri websiteleri ziyaret ederek bilgiyi okur ve Veri Merkezimizdeki sunuculara yazar.

Geliyoo kendi arama motoru botunu geliştirerek ilk Türk arama botu olan Geliyoo Spider (GeliyooBot/1.0) ile dünya genelinde veri toplamaya ve kendi verilerini oluşturmaya 2012 yılında başlamıştır.

geliyoo-arama

Arama Motoru

Geliyoo’ya İki Ödül Birden

Türkiye Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Bilişim ve Teknoloji Derneği ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun desteklediği 2011 Bilişim Yıldızları Ödül Töreninde e-İnovasyon / e-Girişimcilik ve e-İletişim kategorilerinde iki önemli ödüle layık görüldü.

Türkiye için Hedeflerimiz

Geliyoo’nun ana hedefi internet güvenliği ve global bilginin kısıtlanmadan kullanıcılarına sunulmasıdır.

Geliyoo Browser; ilk Türk internet tarayıcısı..

Başka sistemlere bağlı olmadan kullanıcılarımıza güvenli, kaliteli, hızlı ve daha profesyonel bir hizmet sunabilmek için ilk Türk internet tarayıcısı olan Geliyoo Browser geliştirilmiştir.

Geliyoo Tarayıcı

Geliyoo Browser: Web Tarayıcı

Geliyoo Teknoloji Kabini ”GTKabin”

Bir telefon kulübesi modelinde şehir merkezleri ve yoğun kalabalık alanlara konulması hedeflenen internete erişim sağlayan içerisinde dokunmatik ekranı olan bir bilgisayar, yazıcı, navigasyon, bankamatik gibi gündelik ve acil ihtiyaç duyulabilecek bir çok teknolojik ürün barındıran halka açık alanlarda hizmet verecek olan donanımlı bir kabindir.

Geliyoo Teknoloji Kabini

Geliyoo Teknoloji Kabini “GTKabin”

Yazılımı tamamen Geliyoo Bilişim tarafından geliştirilmekte ve Türkiye’de yine ilk defa denenecek olan bu projede belediyeler hedeflenerek turist ve anlık internet, çıktı ve acil online işlem yapma ihtiyacı duyabilecek halkımız için tasarlanmıştır.

1 Comment

  • ekrem özcan
    20 Tem 2015

    en acı tarafı ;Türkiye’de gerçek bilgiyi kısıtlanmadan kullanıcıya sunmak ve herkesin internetteki tüm verilerden yararlanmasını sağlayacağız. Özellikle Türkçe aramalarda daha anlamlı sonuçların kullanıcıya sunacağız.” sözüne rağmen gereken desteği halen görememiş olmasıdır. bu bilgi dünyasında gelecekte var olmak ya da olmamak meselesidir. batı dünyası belgesellerde bile önemli gördüğü bilgileri ülkemizden esirgemektedir. Teknoloji ve bilgi açığını milli arama motoru olmadan asla kapatamayız. zaten sanayii toplumuna geçişte 100 yıl geriden geliyoruz. bari bilgi toplumunu kaçırmayalım.

Sizde Fikrinizi Paylaşın

Destek